Pasja profesora? Projektowanie polimerów!

Profesor Krzysztof Matyjaszewski a może? "król polimerów", "zaklinacz molekuł", "designer makromolekuł".

- Można kontrolować i sterować procesem powstawania polimeru. Zrobić na przykład taki, który byłby nośnikiem lekarstwa. Doprowadzałby je do określonego miejsca w organizmie, np. do komórki rakowej. Polimer tylko w niej wydzielałby zabójczą dla niej substancję. Specjaliści uważają, że XXI wiek będzie wiekiem właśnie leków polimerowych, działających selektywnie.

...polietylen. Ten o strukturze liniowej będzie się nadawał do robienia torebek foliowych, a taki w postaci pięcioramiennej gwiazdy może być dodatkiem do olejów samochodowych. Dzięki zupełnie innym właściwościom sprawi, że olej w niskiej temperaturze nie zgęstnieje, a w wysokiej nie zamieni się w bardzo rzadką ciecz. Albo dodatek do atramentu do drukarek. W cartridge'u jest ok. 1 proc. polimeru, który odpowiada za to, by atrament we właściwy sposób przyczepiał się do papieru. Kilogram takiego polimeru można sprzedać za 100 dolarów, a nie za jednego, jak na torebki polietylenowe.

...tzw. wielkotonażowe polimery - polietylen, polipropylen, polistyren, z których tworzy się m.in. te wszystkie opakowania plastikowe - są nudne. Są już zrobione i w badaniach nad nimi chodzi tylko o to, by produkować je jeszcze taniej i sprzedać w jeszcze większych ilościach. Ale jeśli taki polietylen, z którego produkuje się torebki foliowe zrobi się inaczej, by miał dużo większą masę cząsteczkową, to będzie z niego można np. wyciągać włókna nadające się do kamizelek kuloodpornych. Te monomery, z których buduje się łańcuch, mogą być komponowane w różny sposób. Są jak cegły, z których można postawić barak, ale też pałac. Na tym polega projektowanie makromolekuł.

Zródło: http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,4716464.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lepkość polimerów

Optymalizacja w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Skróty - niektórych polimerów