Spawanie tworzyw sztucznych

>> wtorek, 24 lutego 2009

Spawaniem tworzyw sztucznych to łączenie uplastycznionych krawędzi za pomocą dodatkowego materiału w postaci pręta spawalniczego. Proces odbywa się bez nacisku wywieranego na łączone elementy.

Największe przemysłowe znaczenie ma proces spawania w strumieniu gorącego gazu przy użyciu prętów spawalniczych spełniających rolę spoiwa. Znajduje on zastosowanie głównie do spawania elementów z twardego poli(chlorek winylu) PVC, rzadziej poliolefin, poliamidów i polimetakrylanu metylu PMMA.
Najczęściej stosowanym nośnikiem ciepła jest sprężone powietrze, oczyszczone z oleju i wody. Do spawania tworzyw, podatnych na utlenianie w podw
yższonej temperaturze, używa się obojętnego gazu, zwykle azotu. Pręty spawalnicze są wykonywane z tego samego tworzywa co łączone elementy. Jedynie do spawania polimetakrylanu metylu stosuje się również pręty wykonane z zmiękczonego PVC. Umożliwiają one uzyskanie większej wytrzymałości łączenia niż pręty z PMMA.

Opracowane na podstawie: Spawalnictwo

8 komentarze:

Anonimowy,  8 grudnia 2012 10:18  

Prościej jest skleić:-)
polecam MAXWELD M20
Klej strukturalny o wysokiej lekości do metali, aluminium, tworzyw sztucznych, kompozytów termoplastycznych. Wytrzymałość (N/mm2) Stal(po 24godz.)<35...

Andrew KoFler 15 stycznia 2014 23:33  

Witam, jeśli chodzi o spawanie tworzyw to rzeczywiście nie jest to takie proste jak się może wydawać. Spoiwa odgrywają największą rolę.
Pozdrawiam

Caroline08 13 lutego 2015 02:27  

Spawanie tworzyw sztucznych jest zdecydowanie najgorsze...

Pozdrawiam!
spawanie Wrocław

Damian 16 czerwca 2015 05:14  

A mi właśnie najłatwiej idzie spawanie tworzyw sztucznych. Dobry kurs, a później praktyka i nic więcej nie trzeba ;)

Tomek 4 listopada 2015 01:05  

Z tworzywami sztucznymi zawsze miałem najwięcej trudności, ale z czasem przychodzi to coraz łatwiej, niekoniecznie przyjemniej ;)

Władysław 12 listopada 2015 06:19  

To jest chyba najgorsza sprawa, raz miałem to wykonać ale się nie udało. Jednak pozostanę przy metalach itp. Ale bardzo fajny i przydatny tekst, czekam na kolejne. Pozdrawiam

Anonimowy,  27 czerwca 2017 04:10  

Spawanie tworzyw sztucznych z początku może przysparzać nie małe trudności, wybór odpowiednich spoiw narzędzi i odpowiednia technika to istotne kwestie. Kiedy zaczynałem nie było możliwości się tego łatwo nauczyć teraz z takimi dobrymi artykułami i tematycznymi filmami na youtubie jak https://www.youtube.com/watch?v=YTVCnGYfajs jest o wiele łatwiej.

Darek 30 września 2018 08:07  

O właśnie dopiero co szukałem jakiegoś prostego wyjaśnienia dla koleżanki, także dzięki. ;D

Prześlij komentarz

  © Blogger template Webnolia by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP