Właściwości lepkosprężyste tworzyw sztucznych cz. 2/2

W kwestiach technicznych, jeszcze raz, film Rheological Behavior of Fluids jest dostępny na stronach Massachusetts Institute of Technology jako odtwarzacz wymagany jest cz. 1/2 zjawiska związane z właściwościami lepkosprężystymi tworzyw sztucznych, czyli efekty Weissenberga i Barusa.

Efekt Weisenberga w trakcie przepływu ścinającego między dwoma współosiowymi cylindrami występuje charakterystyczne podnoszenie się powierzchni swobodnej płynu nie-newtonowskiego, czyli stopionych polimerów. To samo zjawisko występuje w trakcie mieszania farb i lakierów, a nie jest obserwowane dla płynów newtonowskich, np. wody.

Efekt Weisenberga jest wynikiem generowania podczas przepływu ścinającego dodatkowych naprężeń, naprężeń normalnych.


Efekt Barusa polega na rozszerzaniu strugi u wylotu z głowicy. W przypadku stopionych polimerów efekt ten jest bardzo duży, charakteryzowany stopniem rozszerzania czyli stosunkiem średnicy strugi do średnicy wylotu głowicy i wynosi 1,2-2,5. Zależy od natężenia przepływu, geometrii narzędzia, przede wszystkim stosunku długości do średnicy, oraz właściwości tworzywa, występuje w mniejszym stopniu np. dla bimodalnego polietylenu o czym niedługo. Tak jak efekt Weisenberga efekt Barusa wynika z niezerowych różnic naprężeń normalnych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lepkość polimerów

Optymalizacja w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Skróty - niektórych polimerów