Antystatyki w tworzywach sztucznych

Antystatyki (ang. antistatic agents) inaczej antyelektrostatyki zmniejszają oporność powierzchniową tworzyw sztucznych z ponad 1015 do 1010 Ω ze względu na zastosowanie hydrofilowych substancji czynnych, m.in. pochodnych amin, estrów polietylenoglikoli, mono i distearynianów gliceryny. W konsekwencji ogranicza się przyciąganie kurzu oraz zaburzenia wywołane elektrostatycznym ładowaniem się tworzyw sztucznych. Obecność w cząsteczce antystatyka atomów azotu, fosforu i siarki zwiększa skuteczność jego działania, także związki dysocjujące na jony poprawiają właściwości antyelektrostatyczne. Dodanie antystatyka dopolimeru powoduje powstanie wielofazowego układu, z którego cząsteczki antystatyka migrują na zewnątrz i z chwilą wydostania się na powierzchnię działają antyelektrostatycznie. Szybkość tej migracji zależy od powinowactwa antystatyka do polimeru i może być utrudniona obecnością dodatku tytanu lub sadzy i istnieniem struktur krystalicznych w polimerze, co z kolei zmniejsza skuteczność działania środków antyelektrostatycznych.

Komentarze

Plastopol pisze…
Co raz ciekawsze te materiały z tworzyw sztucznych.
PE AST pisze…
Ze swojej strony mogę polecić

Polietylen antystatyczny - PE1000 AST. Płyty antystatyczne.
PE AST pisze…
Ze swojej strony mogę polecić

Polietylen antystatyczny - PE1000 AST. Płyty antystatyczne.
Ola pisze…
Zdecydowanie teraz już wszystko można zastąpić tworzywami sztucznymi, ale wiele jest odzyskana z odpadów.
Karolina pisze…
Bardzo ciekawy artykuł, faktycznie tworzywa sztuczne są teraz bardzo często stosowane jako zamienniki.
Krzysiek pisze…
Świetny wpis i genialny blog. Uwielbiam go śledzić. Sam zajmuje się tworzywami sztucznymi i ich formowaniem. Detale wtryskowe i inne elementy nie są mi obce. Na pewno nadrobię wpisy, których jeszcze nie widziałem, pozdrawiam!
Wasko pisze…
Bardzo ciekawy wpis. Ogólnie tematyka tworzyw sztucznych ostatnio fajnie się rozwija.
Tomaszek pisze…
Ludzie narzekają na tworzywa sztuczne i faktycznie jest problem z ich biodegradacją, ale z drugiej strony nasza cywilizacja nie byłaby tak rozwinięta, gdyby nie właśnie szeroko rozumiane tworzywa sztuczne.
https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-katowice

Popularne posty z tego bloga

Optymalizacja w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Lepkość polimerów

Poli(chlorek winylu) – PCW – PVC