Lateks – kauczuk naturalny - zastosowania

Lateks – mleczko (łac. lac) drzew kauczukowych, najczęściej jest to kauczukowiec brazylijski (łac. hevea brasiliensis) osiągający 45 m wysokości i średnicę 1,5 m. Lateks jest dyspersją wodną kauczuku, w postaci naturalnej zawiera 30-45 % suchej masy, pozostałe składniki to: proteiny, sterole, tłuszcze i sole. Lateks to olbrzymia liczba cząstek kauczuku (tzw. globuli) wykonujących ruchy Browna (chaotyczny ruch, wywołany zderzeniami dyspersji z cząsteczkami płynu).

1 cm3 to 200·106 cząstek o średnicy 1μm

Kauczuk naturalny - produkt koagulacji (wydzielanie się kauczuku z serum, pod wpływem kwasów organicznych, np. kwasu octowego) lateksu. Głównym składnikiem jest węglowodór nienasycony o budowie łańcuchowej, cis-1,4-poliizopren, (C5H8)n
Wyroby otrzymane bezpośrednio z lateksu: rękawice, baloniki, czepki kąpielowe, prezerwatywy, itp., są to tak zwane wyroby maczane. W tym celu formę wprowadza się do mieszaniny lateksu z siarką, przyspieszaczem i przeciwutleniaczem, a przylegającą do formy błonkę koaguluje się, suszy, a następnie wulkanizuje. Charakterystyczne jest to, że wyroby mają większą wytrzymałość mechaniczną oraz są bardziej elastyczne od otrzymywanych np. z kauczuku walcowanego, a ponadto wykazują większą odporność na proces starzenia, co należy przypisać obecności naturalnych przeciwutleniaczy.

Proces technologiczny produkcji prezerwatyw w technologii maczania (ang. cement dipping) wykorzystujący szklane formy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Optymalizacja w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Lepkość polimerów

Poli(chlorek winylu) – PCW – PVC